روش جراحی یک جراح چینی برای درمان فلج های برگشت ناپذیر با استقبال بیماران سراسر دنیا روبرو شده است. به گزارش رویترز دکتر هو آنگ هونگ یون جراح مغز و اعصاب بیمارستان چائویانگ در پکن با یک عمل جراحی ظریف از سلول هایی که از جنین های مرده به دست آمده ضایعات عصبی و نخاعی افراد فلج را درمان می کند. نتیجه ی جراحی ها تاکنون بسیار موفقیت آمیز بوده است و به باز گشت حس و حتی حرکت اندام های فلج منجر شده است.

دکتر هو آنگ می گوید: پژوهشها نشان می دهد که اعصاب هم می توانند ترمیم شوند وما دردو سال گذشته 400 جراحی برای اصلاح ضایعات عصبی و نخاعی انجام داده ایم و هزار نفر هم در لیست انتظار قرار دارند. این عمل جراحی بیست هزار دلار هزینه دارد.

برخی از پزشکان و متخصصان درباره ی تاثیر این روش ومسائل اخلاقی آن اظهار شک و تردید کرده اند ومعتقدند پیش از اجرای این جراحی ها آزمایش های بالینی کافی صورت نگرفته است.
استفاده از سلول های جنینی در بسیاری از کشورها ممنوع یا به شدت محدود شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 مهر1384ساعت 4:13  توسط شبگرد تنها  | 

دانشمندان دانشگاه ملبورن استرالیا اعلام کردند:روش ترمیم اعصاب نخاعی آسیب دیده را یافته اند.
به گزارش خبر گزاری فرانسه دانشمندان دانشگاه ملبورن موفق شدند طی چند هفته توانایی راه رفتن را به موش هایی که نخاع آنها آسیب دیده بود باز گرداند. این موفقیت گامی بزرگ در درمان آسیب های نخاعی در انسان خواهد بود.

بر اساس این پژوهش که در نشریه ی نور و ساینس منتشر خواهد شد با جلوگیری از فعالیت مولکولی به نام اف 4 موش ها پس از یک ماه توانایی حرکت دادن مچ و پنجه ی پا را پیدا کردند و پس از سه ماه توانستند راه بروند.
به گفته ی دانشمندان اگر دارویی ساخته شود که در مراحل حاد آسیب به نخاع که مقدار زیادی مولکول اف4 آزاد می شود بتواند مانع عمل آن شود می تواند آسیب های نخاعی را در انسان با موفقیت درمان کرد. پیش از این پنداشته می شد سلول های عصبی قابلیت رشد مجدد را ندارند اما اکنون این نظریه رد شده است.


 

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 مهر1384ساعت 3:56  توسط شبگرد تنها  | 

فناوری تحریک الکترونیکی برای ترمیم ضایعات نخاعی ایجاد شد.
به گزارش اسوشیتد پرس پژوهشگران دانشگاه لندن از فناوری تحریک الکترونیکی کاربردی برای درمان افراد فلج در اثر آسیب به نخاع استفاده کرده اند.

در این روش الکترودهایی به بخش آسیب دیده متصل می شود به طوری که با اتصال جریان برق ضعیفی در آنها با  بافت های این بخش از بدن تعامل انجام دهد یعنی بافت ها را تحریک کنند.
در موارد حاد بیماری و نیاز دائم به تحریک الکترونیکی الکترودهای کوچکی در بدن بیمار قرار داده می شود یا به قولی پیوند زده می شود که توسط یک منبع الکتریکی که یک  پیل کوچک است دائم تحریک می شده تا فرد فلج به تدریج قابلیت حرکت خود را بازیابد.

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 مهر1384ساعت 3:52  توسط شبگرد تنها  | 

دانشمندان برزیلی موفق شدند با استفاده از سلول های بنیادین احساس را به اندام فاقد احساس بیماران بازگردانند.
به گزارش شبکه ی العربیه دانشمندان دانشگاه سن پائولوی برزیل در این دستآورد مهم با جایگزین کردن سلول های بنیادین که از استخوان های افراد بیمار گرفتند در شریان هایی که دست ها و پاهای آسیب دیده ی آنان را تغذیه می کرد توانستند احساس را به دست ها و پا های این بیماران باز گردانند.

در این دستآورد بیمارانی که هیچ گونه احساس در دست ها و پاهای خود نداشتند پس از انجام عمل جراحی در مقابل شوک ها واکنش نشان دادند. دانشمندان اظهار امیدواری کردند که با این روش دریچه ی نوینی برای درمان بیمارانی مانند بیماران قطع نخاعی که امیدی به راه رفتن ندارند گشوده شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 مهر1384ساعت 3:49  توسط شبگرد تنها  | 

جام جم آنلاین , زنی در کره جنوبی که 20 سال فلج بود پس از درمان نخاع آسیب دیده اش با سلول های گرفته شده از خون بند ناف , راه می رود.
به گزارش خبر گزاری فرانسه از سئول, ( هوانگ می سون ) , 37 ساله , از دو دهه پیش که پیشتش در تصادفی آسیب دید, فلج شده بود.

او هفته گذشته هنگامی که بار دیگر با کمک یک عصای چهار پایه ( واکر) کنفرانس مطبوعاتی که برای اعلام خبر این پیروزی بزرگ از طرف دانشمندان کره جنوبی تشکیل شده بود , راه می رفت , چشمانش پر از اشک شد.
دانشمندان کره گفته اند : این نخستین مورد اعلام شده در جهان است که بیماری دچار صدمه نخاعی با موفیت با سلول های خون بند ناف درمان شده است .

اگر چه دانشمندان کره هشدار دادند که تحقیقات بیشتر و تایید کارشناسان بین المللی لازم است اما مورد هوانگ مو می تواند پیشرفتی بزرگ در جهت درمان صدمات وارده به نخاع باشد.
استفاده از سلول های بند ناف مشکلات استفاده جنجالی از جنین در تحقیقات سلول های جنینی را نیز نخواهد داشت.

دکتر سونگ چانگ هون عضو گروه تحقیق و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه ( چوسان) در شهر کوانگجو در جنوب غربی کره ی  جنوبی گفت: همه ی ما از بهبود سریع حال بیمار متعجب شدیم. هوانگ در مقابل دوربین های تلویزیونی و عکاسان از صندلی چرخدار خود بلند شد و با کمک عصای (واکر) چهار پایه چند قدم به عقب و جلو برداشت.

او گفت:این برای من معجزه است. به خواب هم نمی دیدم دوباره روی پاهایم بلند شوم. تحقیقات پزشکی نشان داده است که از سلول های بند ناف می توان برای ترمیم ارگان ها یا قسمت های آسیب دیده ی بدن استفاده کرد.
با پیشرفت در این زمینه می توان بیماری هایی را که در حال حاضر درمان ناپذیر به حساب می آیند درمان کرد یا حتی شاهد تولید ارگان های جدید برای جایگزینی اعضای آسیب دیده یا از کار افتاده بود.

این سلول های خاص خون  بند ناف بر خلاف سلول های جنینی در بدن فرد دریافت کننده آنها با واکنش دفاعی نامناسبی مواجه نمی شوند.
در درمان این زن در کره سلول های خاص از خون بند ناف که بلافاصله پس از تولد یک بچه منجمد و برای دوره زمانی خاص کشت شده بود جدا وسپس مستقیما" به قسمت آسیب دیده نخاع تزریق شد.

هان هون رئیس(هیستو ستم)بانک خون بند ناف مورد حمایت دولت در سئول گفت:جدا کردن سلول های خاص از خون منجمد شده ی بند ناف یفتن سلول های دارای ژن های هماهنگ با سلول های  گیرنده و انتخاب جای درست بدن برای تزریق سلول ها از دشواری های فنی موجود است.

اعضای این گروه می گویند:برای تایید نتیجه ی این درمان آزمایش های بیشتری لازم است. اوه ایل هون محقق دیگر گفت:این فقط یک مورد است و ما به آزمایش ها و اطلاعات بیشترنیاز داریم.

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 مهر1384ساعت 3:46  توسط شبگرد تنها  | 

شبکه ی خبرـ  دانشمندان مرکز تحقیقات  سرطان انگلیس یک ژن کلیدی سرطان را کشف کرده اند که در ترمیم سلول های عصبی  آسیب دیده  موثر است.

به گزارش بی بی سی دانشمندان امیدوارند این یافته به درمان آسیب  های نخاعی بینجامد و سر نخ های مهمی در باره ی چگونگی بروز سرطان در اختیار آنها قرار دهد. این ژن تنظیم و کنترل پروتئین c-jun را بر عهده دارد که مقدار آن در بسیاری از انواع سرطان ها  از جمله سرطان پوست و کبد بسیار زیاد است.

دانشمندان سعی دارند با مطالعه ی پروتئین یاد شده عملکرد آن را در بافت های سالم و نا سالم دریابند. تاکنون دانشمندان متوجه شده اند هنگام آسیب دیدن سلول های عصبی میزان تولید این پروتئین افزایش می یابد.

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 مهر1384ساعت 3:44  توسط شبگرد تنها  | 

یک دانشمند انگلیسی  در صدد کسب مجوز شبیه سازی سلول های بنیادین بافت بدن انسان است.
به گزارش اسکای نیوز پروفسور یان ویلموت که چندی پیش موفق به شبیه سازی یک گوسفند شده بود خواستار صدور مجوز برای شبیه سازی سلول های بنیادین بافت بدن انسان شده است.

  در صورت موفقیت وی این دومین مجوزی است که از زمان صدور مجوز شبیه سازی رویان در ماه آگوست در انگلیس صادر می شود. این حرکت از سوی برخی که معتقدند  شبیه سازی و آزمایش رویان انسان کاری غیر اخلاقی است مورد انتقاد واقع شد.  

  پروفسور ویلموت اصرار دارد تلاش وی برای شبیه سازی رویان تنها اهداف تحقیقاتی دارد و به محض کامل شدن تجربه شبیه سازی بافت انسانی رویان تولید شده را از بین خواهد برد.
وی قصد دارد از این راه به نقصی که در سلول های عصبی ایجاد می شود و به بیماری موتور نورون می انجامد پی ببرد.

      بیماری های موتور نورون به گروهی از بیماری های شبیه به هم اطلاق می شود که بر موتور نورون های موجود در مغز و نخاع اثر می گذارد . موتور نورون ها سلول هایی عصبی هستند که مغز از طریق آنها پیام هایی را به صورت الکتریکی به ماهیچه ها ارسال می  کند.         

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 مهر1384ساعت 3:0  توسط شبگرد تنها  | 

شبکه ی خبرـ   پژوهشگران امریکایی از حلزون بدون صدف برای تحقیقات عصب شناسی بهره می گیرند.
به گزارش اسوشیتد پرس در این تحقیق که با هدف یافتن راه درمان بیماری هایی مانند آلزایمر پارکینسون و آسیب های نخاعی انجام می شود حلزون بدون صدف از سوی دانشمندان مرکز تحقیقات دانشگاه میامی با همکاری موسسه ی ملی بهداشت امریکا تکثیر شده و مورد آزمایش های بیولوژیکی قرار می گیرد.
نام بیولوژیکی این نوع حلزون که زیستگاه دریایی دارد آپلایزیا است. دانشمندان با استفاده از تخم های حیوان ماده و تهیه ی غذای مناسب زمینه ی رشد تخم ها را فراهم می کنند.

در یک مزرعه ی پرورش این نوع حلزون حلزون های بدون صدف که در دوره های مختلف زندگیشان  قرار دارند یافت می شود. از این رو دانشمندان می توانند به آسانی چرخه ی تغییر و رشد سلول های عصبی حیوان را  با گذشت زمان بررسی کنند.

به گفته ی  محققان با وجود ساده بودن دستگاه عصبی حیواناتی شبیه به حلزون بدون صدف شباهت عملکرد آنها با دستگاه های حیوانات پیشرفته تر از جمله موش و انسان کار مطالعه را آسان تر می کند. در این بین رشد سریع حیوان نیز تاثیر گذار است.
موفقیت اخیر تحقیقات عصب شناسی دکتر اریک کندل از دانشگاه کلمبیا که جایزه ی نوبل را تصرف کرد با کمک تحقیق بر روی حلزون های بدون صدف این مجموعه محقق شد.
    

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 مهر1384ساعت 2:54  توسط شبگرد تنها  | 

به نام حق

سلام من شورش.د 22 ساله اهل کرمانشاه هستم. در تاریخ 20/10/1382 در جریان تیر اندازی در کتابخانه ی ملی کرمان به وسیله ی سرباز وظیفه ی نیروی انتظامی دچار ضایعه ی نخاعی و قطع نخاع شدم.

هدف من از ایجاد این وبلاگ نوشتن آخرین خبرها وروزنه های امید در درمان ضایعات نخاعی ست. چون وقتی که من برای کسب اطلاعات کلمه ی نخاع و ضایعات نخاعی رو در اینترنت search کردم متاسفانه به اون صورت سایت فارسی که برای اطلاع رسانی در این مورد باشه پیدا نکردم. برای همین بعد از چند وقت تصمیم گرفتم این وبلاگ رو راه بندازم تا کسانی که مثل من با هزار امید دنبال چنین مطالبی می گردن حداقل به یه جایی برسن.

به امید روزی که همه ی کسانی که به علت ضایعات نخاعی روی ویلچر و یا در گوشه ی بیمارستان ها هستند به  بزرگترین آرزوشون, یعنی راه رفتن روی پاهای خودشون برسن و به امید شفای تمام بیماران.

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 مهر1384ساعت 2:43  توسط شبگرد تنها  |